Turystyczny Blog

Strona główna > Zabytki > Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach (...)

Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich

Poniedziałek 26 grudnia 2016, przez admin

Bazylika w Piekarach pod wezwaniem Marii Panny i św. Bartłomieja jest tak zwaną bazyliką mniejszą, która wchodzi w skład Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej. Wzmianki o tymże miejscu sięgają dwunastego wieku. Początkowo bazylika działała w roli małego kościoła drewnianego, który powstał w 1303 roku, w którym dominował styl romański.

Kościół w Piekarach wsławił się za pomocą cudów na początku wieku siedemnastego, kiedy na bocznym ołtarzu, przed obrazem Maryi Panny gromadził się okoliczny tłum, aby oddawać cześć. W 1659 roku miało tam bowiem dojść do cudownych uzdrowień wśród mieszkańców modlących się. Siedemnaście lat później pielgrzymi z Tarnowskich Gór wyruszyli do Piekar, aby pomodlić się za osoby zarażone w mieście. Kiedy jednak wrócili, epidemia poczęła ustępować. Bazylika w Piekarach stała się słynna - w 1683 roku w drodze pod Wiedeń, król Jan III Sobieski wstąpił do piekarskiego kościoła, aby pomodlić się do Matki Bożej o zwycięstwo w bitwie z wojskami wezyra Kary Mustafy. Cud dokonał się.

Na początku wieku osiemnastego, obraz Matki Bożej został przewieziony do kościoła św. Krzyża w Opolu przez obawą o zagrożenia płynące z toczonych wówczas walk religijnych. W Piekarach wówczas postawiono replikę obrazu, gdzie wciąż przybywały liczne pielgrzymki. Do dnia dzisiejszego na ołtarzu w Bazylice znajduje się replika dzieła, oryginał bowiem nadal jest w Opolu.

Kościół w Piekarach zyskał tytuł Bazyliki pierwszego grudnia 1962 roku za sprawą Jana XXIII. Obecnie Bazylika wciąż jest odwiedzana przez tłumy wiernych, które - choć przed repliką obrazu Maryi Panny - nadal pragną się pomodlić i powierzyć swe problemy w ręce Panienki Przenajświętszej.

Na parafii Bazyliki przebywało wielu duszpasterzy, jednak obecnie posługę sprawuje sześciu kapłanów.

Gigapanorama wnętrza piekarskiej bazyliki: http://radoslawsobik.pl/gigapanoramy/piekary/index.html