Turystyczny Blog

Strona główna > Turystyka > Ciekawe miejsca na Podhalu

Ciekawe miejsca na Podhalu

Niedziela 12 maja 2013, przez natatry

Przed IX wiekiem obszar Podhala wchodził w skład Państwa Wielkomorawskiego. Po jego upadku w 907 roku całym Podtatrzem władali Węgrzy.

W 1824 roku rząd Austrii sprzedał swe ziemie leżące na północ od Tatr. Po I wojnie nastąpił rozwój kultury i infrastruktury turystycznej. W 1933 r. Zakopane otrzymało prawa miejskie.

Przez te wszystkie lata Zakopane dorobiło się wielu ważnych ośrodków turystycznych kulturowych i zabytkowych. Warto je odwiedzić. Najważniejsze to:

Krupówki - należą do pierwszej piątki najsłynniejszych ulic w Polsce. Początkowo były ścieżką, łączącą centrum wsi przy Kościeliskiej z Kuźnicami. Stawiano tu zarówno drewniane chałupy, jak i piętrowe budynki. Krupówki to tętniąca życiem promenada Zakopanego, przebiegają przez środek miasta na osi północny zachód - południowy wchód. tutaj mieści się większość sklepów, barów, lokali, których dzierżawa wynosi... lepiej nie pytać.

Kościół Świętej Rodziny - neogotycki kościół po lewej stronie Krupówek. Wzniesiony w 1896 roku z inicjatywy księdza Stolarczyka. Wnętrze jest mroczne, pełne figur, obrazów i malowideł. Ołtarz główny, tryptyk z 1903 roku. W lewej nawie znajduje się utrzymana w stylu zakopiańskim kaplica Matki bożej Różańcowej. Wnętrze należy do najcenniejszych zabytków stylu zakopiańskiego. Obowiązkowy punkt turystyczny dla koneserów zabytków, sztuki i góralskiej kultury.

Muzeum Tatrzańskie imienia Tytusa Chałubińskiego - Zbiory przyrodnicze, geologiczne i etnograficzne z terenów Podhala. W skład ciekawych zbiorów wchodzą również Tatry i okolice Zakopanego. W 1875 roku umieszczono je w Kuźnicach. Na parterze muzeum można zwiedzić trzy sale: w pierwszej znajdują się fotografie słynnych ludzi związanych z Podhalem, w drugiej - chata góralska z klasycznym wnętrzem i domowymi sprzętami. Sale na piętrze wykorzystano na ekspozycje flory i fauny, zbiorów geologicznych oraz wystawy czasowe. Nie trzeba dodawać, że miejsce to również trzeba zobaczyć.

Cmentarz na Pęksowym Brzysku - Ten pierwszy zakopiański cmentarz powstał w połowie XIX wieku na ziemi podarowanej miastu przez J. Pęksę. Pęksów Brzyzek jest najcenniejszą częścią Zakopanego, świątynią pamięci po ludziach, którzy stworzyli legendę i rzeczywistość miasta Zakopane. Piękne pomniki, drewniane krzyże, nagrobki, na które warto spojrzeć.